Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

[Skrypt] devplugin.pl/aktualnosci/viewbox-1-1-przyjemne-i-wy

Stworzyłeś nową stronę? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie, grafikę? Pochwal się innym, zobacz jak im się podoba, jakie mają uwagi.

[Skrypt] devplugin.pl/aktualnosci/viewbox-1-1-przyjemne-i-wy

Post 30.12.2010, 21:46:24

Witam!

ViewBox 1.1 to kolejna wersja naszej rodzimej alternatywy dla takich plugin’ów jak Lightbox, czy też Fancybox. Skrypt utorów serwisu Devplugin.pl, jak i dwa wymienione wyżej służą do wygodnego oraz przyjemnego przeglądania mediów na stronach, witrynach internetowych, lecz ViewBox, w nowej wersji daje o wiele więcej możliwości, o których można przeczytać na stronach serwisu.

Skrypt nowej wersji ViewBox`a został kapitalnie zmieniony oraz wzbogacony o nowe funkcje, tak aby webmaster i użytkownik miał pełny komfort użytkowania. Nowy kod ma zapewnić kompatybilność pomiędzy najpopularniejszymi przeglądarkami, zaś nowe funkcje konkurencyjność.

Serdecznie zapraszam do testowania i użytkowania tejże wtyczki.
Ekipa devplugin.pl czekam również na Wasze opinie oraz komentarze, bowiem skrypt będzie sukcesywnie udoskalany.

http://devplugin.pl/aktualnosci/viewbox ... ej-stronie

Pozdrawiam
maciejkk
Posty: 2
Dołączył(a): 30.12.2010

Re: ViewBox 1.1 - kolejna wersja alternatywy LightBox

Post 31.12.2010, 00:26:47

Pomijając fakt, że zły dział. To skrypt nie jest pozbawiony błędów(patrząc na demo):
- klikając na opis, nie otwiera się galeria - jest to irytujące
- Zdjęcie nie jest poprawnie wyśrodkowane( Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US; rv:1.9.2.13) Gecko/20101206 Ubuntu/10.10 (maverick) Firefox/3.6.13 ) - jest zbyt nisko


- korzystanie z biblioteki - jakoś wolę, gdy nie muszę dołączać framework-a. Jednak to jest kwestią sporną, więc jak tak postanowiłeś to niech będzie

Ogólnie nie jest źle - wszystko ładnie wygląda itd. Generalnie, gdyby nie 2 pierwsze punkty byłoby bardzo dobrze. Tylko czym to się różni od konkurencji? I dlaczego miałbym z tego skorzystać, skoro takich skryptów jest już bardzo dużo - jedynym atutem jest chyba to, że napisano to w Polsce?
kamil4u
hunter
hunter

Posty: 1556
Dołączył(a): 28.12.2007
Lokalizacja: Wrocław / Świdnica

Re: [Skrypt] devplugin.pl/aktualnosci/viewbox-1-1-przyjemne-

Post 31.12.2010, 02:11:25

Paczka ze źródłami 8.8MB!? Czy te trzy pliki mp3 są tam potrzebne?

Brak animacji informującej, że zdjęcie/treść się ładuje. Po kliknięciu widziałem tylko czarny prostokąt na ekranie bez żadnego wskaźnika, że cokolwiek się dzieje.
Oprócz jQuery, do paczki ze źródłami dołączacie jeszcze swfobject. Nie za dużo tych zależności?

To co przedmówca napisał, kliknięcie w opis na miniaturze nie otwiera galerii.

Pozostałe moje uwagi:
Macie nieścisły styl kodowania:
- połowa kodu pisana po angielsku, a połowa po polsku (np. angielska nazwa funkcji setElement() i polska Film())
- część zmiennych z niewyjaśnionych przyczyn zaczyna swoje nazwy od wielkiej litery (opcja Speed, ImgLoad, ElClicked). Duże litery w nazwach zwykło się w JS nadawać funkcjom-konstruktorom. Speed to jedyna opcja (według dokumentacji), która zaczyna się od dużej litery.
- for (var i = 0; i < el.length; i++) { - taka drobna porada. W JS zwykło się cacheować wartość tablica.length a nie odpytywać ją za każdym przebiegiem pętli od nowa.
new Array - tutaj można skorzystać z odpowiedniej notacji, żeby zdefiniować tablicę - []. Ma to swoje zalety. Po pierwsze, że krótsze w zapisie, po drugie omijacie ryzyko nadpisania globalnego konstruktora Array inną funkcją (Array nie jest chronioną nazwą).

Niby załączacie jQuery, ale w kodzie jest wiele miejsc, w których z jQuery nie korzystacie, np. (ElClicked.getAttribute("href")). Czy nie lepiej trzymać się jednej konwencji? Albo od początku do końca korzystać z jQuery albo pozbyć się całkowicie zależności.

Nie sprawdzałem kodu zbyt dokładnie, ale czy w funkcji setElement zamiast serii IFów nie lepiej byłoby skorzystać z if..elseif...elseif. Jak dobrze rozumiem kod, to macie sprawdzane masę warunków, ale maksymalnie tylko jeden z nich będzie spełniony.

Na moje oko, warunki sprawdzające, czy mamy do czynienia ze zdjęciem, filmem youtube, vimeo, itd. są zbyt proste i bardzo podatne na dawanie fałszywych odpowiedzi.

Mogę się mylić, ale od kiedy indexOf (hrefLink.indexOf("jpg", ".")) jako drugi argument przyjmuje string?

ImgLoad.onload = function(){}; dlaczego resetujecie onload pustą funkcją? Dlaczego nie jakąś prostą wartością, np. null?

this.unbind('click').click(_clickEl); - proponowałbym definiować event handlery związane z waszym skryptem z użyciem przestrzeni nazw i unbindować tylko zdarzenia z tej przestrzeni. Istnieje spore ryzyko, że wywołując zacytowany kod wpłyniecie na inne skrypty.

return "Zdjęcie "; - skrypt niezbyt nadaje się to stosowania poza polskimi stronami. Nie wspomagacie w żaden sposób korzystania z obcojęzycznych tekstów. Nawet taki Lightbox (IIRC) pozwala na prostą podmianę wyświetlanych tekstów.

Na początek wystarczy.
Avatar użytkownikakuku
Rafał Kukawski

+∞
+∞

Posty: 19785
Dołączył(a): 14.04.2002

Re: [Skrypt] devplugin.pl/aktualnosci/viewbox-1-1-przyjemne-

Post 31.12.2010, 19:32:34

Witam!

Dziękuję serdecznie za te wszystkie uwagi, które zostaną wdrożone w następnej wersji ViewBox. Lecz muszę się trochę obronić, otóż:

1. Co do kwestii preloadera - moim zdaniem (może się mylę) to zło konieczne we flashu i nie widzę zastosowania w tego typu skryptach, ale tak jak mówię - może się mylę...

2. Kod skryptu posiada Polskie komentarze oraz Polskie nazwy elementów html/css, ponieważ skrypt jest kierowany wyłącznie do Polskich webmasterów / programistów - chcieliśmy to podkreślić, właśnie w taki sposób.

3. Paczka waży ponad, lecz sam skrypt w wersji skompresowanej waży ledwie 6kb + grafika (18kb).

4. Niema skryptu idealnego - jednym się podoba, a innym nie!
maciejkk
Posty: 2
Dołączył(a): 30.12.2010

Re: [Skrypt] devplugin.pl/aktualnosci/viewbox-1-1-przyjemne-

Post 31.12.2010, 21:46:33

Moją poprzednią wiadomość nalezy traktowac wyłącznie jako wskazówki, nad czym można pomyśleć i co poprawić. Ostateczne decyzje zostają podjete w Waszym zespole.
Jeśli skrypt dedykowany jest dla polskich użytkowników, wtedy może rzeczywiście nie ma sensu bawić się w możliwość łatwego "tłumaczenia" użytych tekstów na inne języki.
Co do preloadera, to ja uważam, że jest to ważny element. W miejscu, gdzie teraz przebywam, mam słabe łącze internetowe i załadowanie większego zdjęcia trwa całą wieczność. Po kliknięciu w miniaturę otwiera mi się "okno" ViewBoxa i nic więcej się nie dzieje. Mogę się tylko zastanawiać, czy zdjęcie dalej się ładuje, czy może Wasz skrypt przestał działać. Wewnątrz skryptu tworzycie obiekt Image, w którym buforujecie obraz, więc dodanie animowanego gifa to kwestia kilku linijek kodu.

2. Kod skryptu posiada Polskie komentarze oraz Polskie nazwy elementów html/css, ponieważ skrypt jest kierowany wyłącznie do Polskich webmasterów / programistów - chcieliśmy to podkreślić, właśnie w taki sposób.

nie miałem tutaj na myśli kodu HTML i CSS, tylko pomieszane polskie nazwy funkcji z angielskimi (m.in. wspomniane funkcje setElement i Film). Nie jest to wielkie przestępstwo, ale uważam, że powinno się trzymać jednej konwencji. Ustanowienie stylu kodowania dla projektu czy wszystkich projektów jest w zasadzie fundamentalnym elementem dla projektów, gdzie pracuje większa ilość osób. Bez tego kod staje się nieczytelny i niezrozumiały. Nie wiem ile osób pisało ViewBoxa, ale jeśli pracujecie w zespole, warto pomyśleć o swoich kolegach a nawet o przyszłych programistach, którzy dołączą do zespołu i przyjdzie im pracować z istniejącym już kodem.
Avatar użytkownikakuku
Rafał Kukawski

+∞
+∞

Posty: 19785
Dołączył(a): 14.04.2002


Powrót do Opinie, uwagi, oceny


 


  • Podobne wątki
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Hosting, Domeny, SSL

Subskrypcja

Mamy 51754 zarejestrowanych użytkowników.
Najnowszy użytkownik: Kira93miZ


Nasi użytkownicy napisali:

  • 938015 wiadomości
  • w 247600 tematach

Najnowsze wpisy na blogu

Najnowsze artykuły

Najaktywniejsi (ostatnie 30 dni)