Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

Pytanie o konstrukcję stron i portali

Zaczynasz dopiero swoją przygodę z HTML'em? A może mimo swojego doświadczenia natknąłeś się na jakiś problem? Tutaj na pewno znajdziesz pomoc.

Pytanie o konstrukcję stron i portali

Post 27.01.2009, 10:23:29

Witam,

Mam nadzieję, że to właściwy dział dla mojego pytania.
O tworzeniu stron nie mam bladego pojęcia, dlatego znalazłem Was i liczę, że ktoś mi pomoże.

1)
Na jakim oprogramowaniu działają portale aukcyjne? Jest to droga sprawa? Obsługa skomplikowana? Jest jakaś tańsza alternatywa? (może nie tak rozbudowana, ale dająca podstawowe rozwiązania).

2)
Jak najlepiej, najprościej (bym sam potrafił) wykonać sklep internetowy?

3)
I najważniejsze dla mnie.. Jak działa portal taki jak np. smog.pl?
Zależy mi na stworzeniu portalu, który wygląda bardzo podobnie, ma tylko inną tematykę. Jakie koszta wchodzą w grę? Chodzi mi głównie o możliwość dodawania filmów lub mp3, o możliwość komentowania, o przeszukiwanie wg. kategorii, wg. najpularniejszych itp..

Jeśli nie do końca jasno się wyraziłem to pytajcie. Bardzo mi na tym zależy, potraktujcie to serio, ok?

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 28.01.2009, 19:27:28

Podbijam..

Ma ktoś ochotę skomentować?

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 28.01.2009, 19:53:14

1. Zazwyczaj własnym. przedział cenowy od darmowych do kilku, kilkunastu tysięcy. Darmowych możesz poszukać np. na hotscripts

2. Rozumiem, że chodzi Ci o samo oprogramowanie. Z darmowych np oscommerce

Post 28.01.2009, 19:58:38

w odpowiedzi na te 3 pytania możnaby stworzyć felieton albo nawet małą książeczkę :)

Widzisz taki mały problem jest... że Ty nie masz "bladego" pojęcia o technikach tworzenia stron internetowych i cokolwiek tu nie napisać to nie ma większego sensu... zapytasz zapewne dlaczego... odpowiedź jest prosta... nie można grać w gry, nie wiedząc jak używać klawiatury...

Tak czy siak... postaram się choć troche stworzyć dla Ciebie obraz tego jak to mogłoby wygladać:

1) co znaczy tu oprogramowanie? raczej - w jakich językach są zaprogramowane portale aukcyjne... oprogramowanie to raczej MS Office albo Photoshop - portale aukcyjne mają swoje własne systemy pisane najczęściej w php,mysql(lub inne ale zawsze są bazy danych), js no i oczywiście html, css(ale te dwa ostatnie to tylko statyczny kod, który tylko "pokazuje" stronę). Sprawa jest droga(bardzo). Obsługa raczej nie skomplikowana. Alternatywa: nie wiem, pewno tak, ale nie znam.

2) he he he he ;] jezeli nie masz pojecia co to jest html, co napisać i jak to wgrać na serwer to najprawdopodobniej nie jesteś w stanie stworzyć sklepu internetowego jakkolwiek. Patrzac z Twojego punktu widzenia to polecałbym np Lento/Magneto albo Zen Cart ... są to gotowe skrypty sklepów i w necie pełno opisów jak to zainstalować :) ale to też może okazać się troche trudniejsze anieżeli tak naprawdę jest opisane.

3)co znaczy jak działa? w sumie dość szybko ;] ciezko tu opisywać i w sumie bez sensu jak to wyglada od srodka... jest to zapewne odpowiedni cms :) - sprawdz sobie co to cms ;-)

koszta:) duże :) nikt nie zrobi Ci portalu typu smog za 500 zł... ba pewno za 1000 zł mało kto zrobi - no chyba, ze da Ci jakiegos gotowca :) ale rownie dobrze, zapewne jakiegoś gotowca można znaleźć w necie... pozniej jeszcze sprawa dobrania grafiki... to kolejne pieniążki i no troche tego będzie :) chyba, że zrobić Ci to Kamil-informatyk z 3B, on podobno kiedyś pentagon przez modem shackował :)
Tomek Ozga

Post 28.01.2009, 20:02:26

Na jakim oprogramowaniu działają portale aukcyjne?
Typu Allegro? Własne.
Jest to droga sprawa?
Opłać kilkanaście(-dziesiąt) os. personelu miesięcznie :)
Obsługa skomplikowana?
Kwestia względna
Jest jakaś tańsza alternatywa?
Poszukanie, może jest jakiś gotowiec. Albo założenie sklepu na Allegro?
Jak najlepiej, najprościej (bym sam potrafił) wykonać sklep internetowy?
Skorzystać z oferty jakiejś firmy udostępniającej takie usługi ("Twój sklep")
Jak działa portal taki jak np. smog.pl?
Wszystko jest w pełni "zwyczajne". O jaki konkretnie element Ci chodzi
ależy mi na stworzeniu portalu, który wygląda bardzo podobnie, ma tylko inną tematykę. Jakie koszta wchodzą w grę?
Kilka-kilkanaście tys. PLN
Chodzi mi głównie o możliwość dodawania filmów lub mp3
Przez dodawnia masz na myśli wrzucanie plików na serwer czy linkowanie do YT i innych?
Avatar użytkownikaKrzysiek Łabuś
Krzysiek Łabuś

retarded
retarded

Post 29.01.2009, 00:58:32

Dziękuję za odpowiedzi. Chyba muszę doprecyzować pytania..

1) Aukcje.

Allegro jest oczywiście ogromnym serwisem, do samego nadzorowania potrzebnych jest mnóstwo ludzi. Pytanie jest o to, czy cały ten portal działa na jakiś "wyjątkowych" skryptach (pomijając grafikę oczywiście) czy też może jest gdzieś darmowy skrypt, który pozwala na takie możliwości..? Pytam zupełnie z ciekawości, chciałbym sobie uświadomić ogrom przedsięwzięcia..

2) Sklep internetowy.

Na co dzień handluję odzieżą oraz RTV AGD. Jest to handel stacjonarny. Jednak w niedalekiej przyszłości chciałbym mieć co najmniej taką sklepową wizytówkę, jako sklep online. Głównie ma to służyć reklamie, jednak mają tam też być produkty. Chciałbym to obsługiwać samodzielnie. Nie jestem takim tłukiem jeśli chodzi o komputery jak może zabrzmiało w pierwszym poście ;) Natomiast doświadczenia z tworzeniem jakiegokolwiek www nie mam pojęcia. Jak to najwygodniej zrobić? Szukać gotowych skryptów i metod instalacji?

3) Portal jak smog.pl.

Mam pomysł na portal, o tematyce której raczej na rynku nie ma, a jest to dość popularne. Nie chcę się pakować w ogromne koszta - przynajmniej na początku - bo nie wiem czy to wypali. Dlatego na początek wchodzi w grę tylko takie rozwiązanie, że ludzie wrzucają filmy lub mp3 na np. Youtube, a na moim portalu ma się to tylko wyświetlać w odpowiedniej zakładce. Każdy kto cokolwiek wstawia, musi się rejestrować oczywiście.Musi być możliwość komentowania każdego filmu bądź mp3, musi być jakiś system oceny, oglądanie po najpopularniejszych itp.
W tym przypadku też znajdę coś gotowego sieci?

W razie pytań piszcie śmiało.

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 29.01.2009, 01:19:59

wwwujek napisał(a):Pytanie jest o to, czy cały ten portal działa na jakiś "wyjątkowych" skryptach ...

Można powiedzieć, że wyjątkowy. Padła już odpowiedź, że pracuje nad nim cały sztab ludzi.

wwwujek napisał(a):2) Sklep internetowy.(...)
Jak to najwygodniej zrobić? Szukać gotowych skryptów i metod instalacji?...

Moim zdaniem dobrym wyjściem będzie instalacja oscommerce.

3) Portal jak smog.pl.
W tym przypadku też znajdę coś gotowego sieci?

Jeśli nie będziesz zbyt wymagający w sieci są darmowe skrypty o tej tematyce.
Niewielkim kosztem możesz zlecić np modyfikacje jednego z darmowych skryptów i przystosowanie go do Twoich potrzeb.

Post 30.01.2009, 15:04:24

Dopowiem, że jeśli nie masz pieniędzy i wiedzy internetowej nie zabieraj się za nic co wymieniłeś powyżej. Stracisz czas i pieniądze.. no i nic nie zyskasz.

Pozdrawiam
BIMAS = BioInformatics and Molecular Analysis Section
Maciej Bimek

Post 30.01.2009, 16:30:55

bimas napisał(a):Dopowiem, że jeśli nie masz pieniędzy i wiedzy internetowej nie zabieraj się za nic co wymieniłeś powyżej. Stracisz czas i pieniądze.. no i nic nie zyskasz.

Pozdrawiam

Wiedzy nie mam, to fakt.

Nie powiedziałem, że nie mam pieniędzy. Powiedziałem tylko, że na starcie nie chcę inwestować w projekt, który nie koniecznie może zaskoczyć..

To może w inny sposób zapytam.
Za ile ktoś z Was, jako potencjalny zleceniobiorca, wykona to o co mi chodzi..?

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 30.01.2009, 17:04:50

Systemów aukcyjnych nie warto robić - jest ich masa i żaden z nich [nawet świstak, który powoli przestaje być platformą aukcyjną] nie przebił i IMO nigdy nie przebije Allegro. Alternatywą jest wykonanie czegoś oryginalnego, niszowego - wtedy możesz osiągnąć sukces.

Sklep internetowy to prawie zerowy koszt jeśli chodzi o samą mechanikę. OsCommerce to darmowy [choć coraz więcej złego się o nim słyszy] system do prowadzenia sklepu. Alternatywą jest zlecenie tego komuś i jest to koszt 2 do nawet 10 tyś zł [w zależności od wymogów]. Do tego dojdą koszty serwera wirtualnego [500 - 1000 zł rocznie], PR-owca i pozycjonera [łącznie w granicach 5 tyś miesięcznie]

Serwisy multimedialne z możliwością uploadu filmów to ogromne koszty [serwery dedykowane] rzędu 100 tyś na miesiąc [to mniej więcej 10-20 dobrych serwerów + opieka nad nimi]. Dokładnych danych Ci nie podam bo nie prowadzę takiego serwisu - popytaj na beyond.pl. Takich serwisów także jest masa i także nie warto tworzyć kolejnego...
Maciej Bimek

Post 31.01.2009, 11:33:21

bimas napisał(a):Sklep internetowy to prawie zerowy koszt jeśli chodzi o samą mechanikę. OsCommerce to darmowy [choć coraz więcej złego się o nim słyszy] system do prowadzenia sklepu. Alternatywą jest zlecenie tego komuś i jest to koszt 2 do nawet 10 tyś zł [w zależności od wymogów]. Do tego dojdą koszty serwera wirtualnego [500 - 1000 zł rocznie], PR-owca i pozycjonera [łącznie w granicach 5 tyś miesięcznie]

To pozycjonowanie nie jest procesem jednorazowym? :-O

Co jest złe w tym OsCommerce? Możesz mi polecić jakieś iejsce gdzie znajdę wiarygodne informacje na temat tworzenia sklepu w tym programie?

bimas napisał(a):Serwisy multimedialne z możliwością uploadu filmów to ogromne koszty [serwery dedykowane] rzędu 100 tyś na miesiąc [to mniej więcej 10-20 dobrych serwerów + opieka nad nimi]. Dokładnych danych Ci nie podam bo nie prowadzę takiego serwisu - popytaj na beyond.pl. Takich serwisów także jest masa i także nie warto tworzyć kolejnego...

Ale przeciez można umieszczać na YT, a w "moim" serwisie to odtwarzać, nie?
O coś takiego właśnie mi chodzi.. Tylko chyba mimo wszystko sobie z tym nie poradzę :-(

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 31.01.2009, 12:19:14

Co jest złe w tym OsCommerce? Możesz mi polecić jakieś iejsce gdzie znajdę wiarygodne informacje na temat tworzenia sklepu w tym programie?
Miałem kilka razy "przyjemność" pracy z osC (od str. kodu). Jest to fatalnie zaprojektowa i napisana aplikacja - tyle w temacie.
I dołączyć do grona 2342344 innych tego typu stron?
Avatar użytkownikaKrzysiek Łabuś
Krzysiek Łabuś

retarded
retarded

Post 31.01.2009, 13:23:54

wwwujek napisał(a):To pozycjonowanie nie jest procesem jednorazowym? :-O
Nie, nie jest. Cena zależna jest od ilości słów kluczowych na jakie chcesz się pozycjonować oraz od trudności pozycjonowania [czyli jak liczna jest konkurencja, która także pozycjonuje się na te same słowa kluczowe]. Opłata jest oczywiście miesięczna, ale minimalny okres "umowy" [czyli pozycjonowania] to zwykle 6mc-y na jedno słowo lub frazę

Co jest złe w tym OsCommerce?
Krzysiek już napisał, że kod jest tragiczny a co za tym idzie wydajność tego sklepu jest marna - usługodawca hostingowy może Ci w pewnym momencie podziękować za współprace...

Możesz mi polecić jakieś iejsce gdzie znajdę wiarygodne informacje na temat tworzenia sklepu w tym programie?
proszę

Jest to alternatywa, ale marna - przynajmniej jeśli myślisz o zarobku na tym serwisie... Google udostępnia narzędzie do uploadu wideo i można napisać aplikację która to obsłuży, ale nadal potrzebujesz przynajmniej jednego dobrego serwera dedykowanego.

Ja Ci radzę spróbować najpierw swoich sił z czymś małym [agregator wideo], a jeśli się uda na tym zarobić przerobić to w duży biznes, ale nie szedłbym na głęboką wodę tak od razu...
Maciej Bimek

Post 31.01.2009, 13:50:27

Krzysiek Łabuś napisał(a):
Miałem kilka razy "przyjemność" pracy z osC (od str. kodu). Jest to fatalnie zaprojektowa i napisana aplikacja - tyle w temacie.
I dołączyć do grona 2342344 innych tego typu stron?

Nie do końca.. Będzie ich 2342344 i jeden na tych samych zasadach, ale o innej treści. Gwarantuje, że niszowej.
wwwujek

Post 31.01.2009, 14:04:29

bimas napisał(a):Ja Ci radzę spróbować najpierw swoich sił z czymś małym [agregator wideo], a jeśli się uda na tym zarobić przerobić to w duży biznes, ale nie szedłbym na głęboką wodę tak od razu...

To owe coś nie musi od razu zarabiać. Niech nie zarabia nawet z rok..
Potem niech zarabia tylko na swoje utrzymanie. Chcę zarabiać na czymś innym.

Podsumowując, by postawić serwis, który:

- umożliwia mozliwość oglądania filmiku, po uprzednim uploadzie na np. YT w konkretnej kategorii.

- umożliwia komentowanie i ocenianie materiałów.

- umożliwia "cenzurowania" materiału przed lub po uploadzie (nie chcę by się jakiś syf zrobił..

- umozliwia wyszukiwanie po najlepiej ocenionych, najbardziej popularnych itp.

- chcąc cokolwiek umieścić należy się zarejestrować.

Ile MUSZĘ na to wydać i czy możecie polecić kogoś, kto to zrobi..?

Pozdrawiam.
wwwujek

Post 31.01.2009, 14:15:36

wwwujek napisał(a):Ile MUSZĘ na to wydać
~5000 - 10000 zł
czy możecie polecić kogoś, kto to zrobi..?
ja, ja, ja ;)
A tak serio: WebBazar i zlecenia.przez.net.
Maciej Bimek

Post 01.02.2009, 01:28:29

Jeszcze raz ja..

Chce coś takiego:

http://www.klikplej.pl/

Jak i za ile? :)
wwwujek

Post 01.02.2009, 17:02:54

wwwujek napisał(a):Jak i za ile? :)

bimas w http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?p=889468#889468 napisał(a):Serwisy multimedialne z możliwością uploadu filmów to ogromne koszty [serwery dedykowane] rzędu 100 tyś na miesiąc [to mniej więcej 10-20 dobrych serwerów + opieka nad nimi]. Dokładnych danych Ci nie podam bo nie prowadzę takiego serwisu - popytaj na beyond.pl. Takich serwisów także jest masa i także nie warto tworzyć kolejnego...

;)
Maciej Bimek

Powrót do Początkujący webmaster