Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

[html] odświeżanie strony po aktualizacji bazy mysql

Zaczynasz dopiero swoją przygodę z HTML'em? A może mimo swojego doświadczenia natknąłeś się na jakiś problem? Tutaj na pewno znajdziesz pomoc.

[html] odświeżanie strony po aktualizacji bazy mysql

Post 02.06.2007, 08:27:24

1. Mój problem polega na tym iż chce zrobić by refresh strony odbywał się nie autoatycznie np. co 30sek ale zawsze po aktualizacji tabeli w bazie. Nie wiem wogle czy to jest do wykonania, jeżeli tak to proszę o pomoc.

2. Idalną sprawą o jaką mi chodzi było by odświeżanie wyników tak jakby w tle strony bez jej odświeżania. Ale to już chyba niewykonalne :)
grzegorz_g
Grzegorz Gołębiowski

Post 02.06.2007, 11:47:49

2. Odświeżanie części stron bez przeładowania całości (asymetryczne) jest jak najbadziej wykonywalne, a technika ta, to AJAX.
1. Tu nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Jeśli chodzi o to, że jak Ty zaktualizujesz baze danych, to ma się komuś odświeżyć strona, to chyba nie bardzo wykonywalne, bo skąd przeglądarka użytkownika ma wiedzieć co się na serwerze dzieje.
Dragoste

Post 02.06.2007, 13:57:10

Punkt pierwszy jest wykonalny. Przeglądarka się dowie co się dzieje na serwerze właśnie dzięki AJAX. Wystarczy wywołanie funkcjonalności AJAX'a na stronie głównej poprzez setInterval(....), pobranie wyników z bazy i jeśli się zmieniły to wymiana zawartości.
kulmen

Post 02.06.2007, 14:24:44

No tak, ale grzegorz_g napisał, że nie co jakiś określony czas, tylko wtedy, gdy zajdzie zmiana w bazie danych.
Oczywiście, wyjściem jest sprawdzanie co jakis czas, czy zmiana nastąpiła, lecz wydaje mi się, że nie o to chodziło grzegorzowi_g
Dragoste

Post 02.06.2007, 15:08:56

właściwie to o to chodzi tylko proszę o doprezyzowanie czy
"Wystarczy wywołanie funkcjonalności AJAX'a na stronie głównej poprzez setInterval(....)"
spowoduje odśieżanie strony ??
grzegorz_g
Grzegorz Gołębiowski

Post 02.06.2007, 15:47:50

Doprecyzowanie nie jest takie proste - to nie kod na kilka linijek. Nie sądze aby ktoś zechciał Ci napisać w pełni funkcjonalny kod. Musisz sam poszukać informacji na temat AJAX'a. Jako wstęp proponuje stronę z mojego podpisu, ale ona na pewno nie wystarczy bo brakuje jej sporo treści. Ale na sieci są setki tutoriali i artykułów dotyczących AJAX'a.

Mogę Ci podać tylko zasadę działania. W miejsce w którym chcesz wymieniać treść wstawiasz jakiś element np: <div id="wymiana">treść podstawowa</div>. Na stronie w dowolnym miejscu sekcji <body> wstawiasz:

Kod: Zaznacz cały
<script type="text/javascript">setInterval("funkcja obsług. AJAX",czas_w_milisekundach)</script>

A w sekcji <head> Tworzysz funkcje obsługującą wywołania AJAX o nazwie jaką podałeś jako pierwszy parametr setInterval. Ale jak ją skonstrouwać musisz już sobie poszukać
kulmen

Post 09.06.2007, 08:34:09

dzięki za Wasze wskazówki, bardzo pomygły - teraz jeszcze mam jedno pytanie czy wywołanie funkcji setInterval powoduje zwiększanie transferu
grzegorz_g
Grzegorz Gołębiowski

Post 11.06.2007, 03:27:39

Samo wywołanie funkcji setInterval oczywiście nie bo js wykonuje się po stronie klienta czyli nic nie ciągnie z serwera. Ale oczywiście jeśli do seIinterval wrzucasz funkcję AJAX, a nie js, która z serwerem się łaczy to oczywiście uzyskujesz dodatkowy transfer danych pomiedzy serwerem a użytkownikiem czyli transfer w tym wypadku oczywiście się zwiększa.
kulmen

Powrót do Początkujący webmaster