Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

FTP, CSV, MySQL

Zdecydowałeś się na tworzenie interaktywnych stron przy pomocy PHP? Chcesz w łatwy i szybki sposób zarządzać danymi na swojej stronie? Tutaj znajdziesz pomoc w napotkanych przy tym trudnościach.

FTP, CSV, MySQL

Post 01.01.2017, 10:29:15

To mój pierwszy post na forum więc witam się grzecznie. Programistą nie jestem, ale z programowaniem mam do czynienia na bieżąco jako użytkownik mocno customowych aplikacji, w których coś tam w kodzie trzeba sobie czasem coś prostego dostosować :)

Obecnie realizuję zadanie następującej postaci:

W terenie pracuje kilkanaście urządzeń zbierających dane raz na dobę. Raz na tydzień zebrane dane zostają z każdego urządzenia wysłane na serwer ftp w postaci pliku *.csv. Następnie dane te pobiera sobie użytkownik.

Moje pytanie jest czysto teoretyczne i nie oczekuję broń Boże pisania jakiegokolwiek kodu. Chciałbym po prostu wiedzieć, jako świadomy użytkownik jak działałby kod, który eksportowałby dane z plików do MySQL.


Jak skrypt wykrywa nadejście nowych plików?
Jak skrypt może potwierdzić prawidłowy import do bazy i oznaczyć plik jako już wykorzystany?
Czy skrypt może zarządzać kasowaniem plików *.csv z serwera w określonym czasie? Na przykład 6 miesięcy po wyeksportowaniu danych do bazy?
IP68
Posty: 3
Dołączył(a): 01.01.2017

Re: FTP, CSV, MySQL

Post 01.01.2017, 13:58:13

To jak skrypt wykrywa nadejście danych plików zależy od osoby która go napisała

W pliku który przetwarza dany plik możesz umieścić walidacje która potwierdzi że wszystko przeszło ok i zostało zapisane do bazy danych, jeśli tak to możesz to innej tabeli w bazie, która będzie zawierała nazwy twoich plików stworzyć kolumnę dla wykorzystanych plików gdzie 1=wykorzystany,0=niewykorzystany. Druga opcja to zmiana nazwy pliku na np NAZWAPLIKU_wykorzystany i potem sprawdzanie tej nazwy

Możesz ustawić cron na serwerze który np raz na dobę będzie sprawdzał 'wiek' tych plików. W php możesz to sprawdzić np funkcja http://php.net/manual/en/function.filemtime.php
Star
Posty: 168
Dołączył(a): 27.02.2015

Re: FTP, CSV, MySQL

Post 01.01.2017, 16:40:06

Dziękuje bardzo. Miałem jeszcze kilka pytań, ale w trakcie ich formułowania odpowiedzi same przyszły mi do głowy :) Uwaga moja przy tym taka, że bardzo ciekawie wyglądają w takim razie wszystkie niuanse związane z czasem utworzenia danych, ich przesłania na serwer oraz importu do bazy danych i łatwiej chyba stworzyć skrypt odporny na działania mało świadomego użytkownika niż na np. zmianę czasu w urządzeniu wysyłającym dane. Mnóstwo rzeczy do przemyślenia. Na przykład jak wygląda zmiana czasu z letniego na zimowy? Czy urządzenia pomiarowe nie powinny pracować w UTC, a strefa czasowa powinna być przeliczna przez skrypt?
IP68
Posty: 3
Dołączył(a): 01.01.2017


Powrót do PHP i bazy danych


 


  • Podobne wątki
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 4 gości

Hosting, Domeny, SSL

Subskrypcja

Mamy 50852 zarejestrowanych użytkowników.
Najnowszy użytkownik: baczu


Nasi użytkownicy napisali:

  • 936257 wiadomości
  • w 246796 tematach

Najnowsze wpisy na blogu

Najnowsze artykuły

Najaktywniejsi (ostatnie 30 dni)