Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

Automatyczny eksport/import MySQL

Zdecydowałeś się na tworzenie interaktywnych stron przy pomocy PHP? Chcesz w łatwy i szybki sposób zarządzać danymi na swojej stronie? Tutaj znajdziesz pomoc w napotkanych przy tym trudnościach.

Automatyczny eksport/import MySQL

Post 07.03.2013, 13:44:22

Witam,

Mam pewną koncepcję do rozwiązania i nie wiem jak się do niej zabrać.

Otóż

1. Załóżmy że mam portal "Warzywa" na którym znajdują się oferty z różnymi warzywami
2. Do tego tworze 3 portale:
a) Pomidory
b) Marchewki
c) Ogórki
Te portale oparte są o taki sam skrypt (taka sama struktura bazy danych)
Na portalach 2 kategorii ludzie dodają oferty warzyw zgodnie z tematyką, a na "Warzywach" są warzywa ze wszystkich kategorii.

Teraz chciałbym żeby z portali z 2 kategorii (Pomidory, Marchewki, Ogórki) nowe oferty były eksportowane do portalu "Warzywa" np. 1 raz dziennie.

Jak to ugryźć ?

PS. Portal oparty na Zend Framework
tomekboo

Re: Automatyczny eksport/import MySQL

Post 07.03.2013, 16:34:34

Pytanie jest zbyt ogólne, żeby dać precyzyjną odpowiedź. Z Twojego opisu nie wynika też czy chcesz dopisać funkcje importu/eksportu do owego portalu czy też liczysz na to, że da się to zrobić bez dotykania kodu.

W tym pierwszym wypadku możesz:
- w portalach tematycznych generować pliki (np. XML) z danymi, a w portalu ogólnym je importować (możesz się wzorować na porównywarkach cen)
- w portalu ogólnym wystawić (np. przez SOAP) interfejs do publikowania ofert, a w portalach tematycznych wpiąć w metodę do zamieszczania ofert wywołanie interfejsu na zdalnym serwerze

W tym drugim wypadku będzie ciężko. Jeśli oferty są w jednej tabeli możesz zrzucać jej zawartość przez mysqldump >plik.sql (z bazy portali tematycznych), jeśli to konieczne wyciąć ID-ki sedem (żeby nie było konfliktów) i potem wrzucać przez mysql <plik.sql (do bazy portalu ogólnego). Nawet jeśli to jakoś zadziała to jest to kiepski pomysł.
Spritus movens anime.com.pl
Dzoe

Post 07.03.2013, 17:38:54

Właśnie też podczas szukania rozwiązania trafiłem na zagadnienie export/import XML.
Natomiast mimo usilnego szukania rozwiązania jeszcze nie udało mi się tego rozwikłać.

Muszę tak jak mówisz :

1. Portal Ogórek, Marchewka i Pomidor - eksportują dane do XML'a (cyklicznie) do jednego folderu (3 xmle)
2. Portal Warzywa - (cyklicznie) wczytuje XML'e z tego folderu

Do ofert przypisane są jeszcze zdjęcia.

Mógłbyś mi jakoś zarysować ten temat czego i jak użyć i gdzie (lub pod jakimi hasłami) szukać całościowych rozwiązań ?

Najlepiej jak by wczytywanie XML'a było odpalane np. 1 raz na dobę CRONem, w nocy żeby nie obciążać serwera
tomekboo

Post 07.03.2013, 18:25:47

Czy wszystkie portale są na jednym serwerze? Jeśli tak to chyba najprostszym rozwiązaniem (choć nie do końca eleganckim) będzie ssanie danych bezpośrednio z bazy. W portalu Warzywa łączysz się do baz pozostałych portali, wczytujesz nowe oferty (żeby wybrać tylko nowe oferty możesz zapamiętać ID ostatnio skopiowanej oferty) i wrzucasz je do bazy Warzywa.
Spritus movens anime.com.pl
Dzoe

Post 07.03.2013, 18:36:07

Tak, portale będą na jednym serwerze. Czyli portal Warzywa musi się łączyć równocześnie z 4 bazami ? (Warzywa + Pomidor + Marchewka + Ogórek).

Jeśli baza Warzywa musi zaciągać do swojej bazy z 3 pozostałych baz jak to zautomatyzować, jakiego skryptu użyć ?

W tym momencie łączę się z bazą (z pliku configu):
Kod: Zaznacz cały
  db.adapter          = PDO_MYSQL
    db.config.host      = localhost
    db.config.username  = user
    db.config.password  = 123
    db.config.dbname    = root
    db.config.charset   = utf8
tomekboo

Powrót do PHP i bazy danych