Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem

HTML5 Microdata

Poznaj nowe sposoby wyrażania swoich pomysłów. Naucz się tworzyć nowoczesne serwisy, umożliwiające łatwy dostęp do informacji bez względu na sprzęt czy przeglądarkę użytkownika. Dowiedz się w jaki sposób wkroczyć w przyszłość korzystając z HTML5.

HTML5 Microdata

Post 14.08.2012, 15:44:18

Czytałem o nowym sposobie dodawania znaczenia, dzięki któremu maszyny lepiej będą mogły rozumieć treść znajdującą się na stronach www. Dowiedziałem się, że wymaganym atrybutem jest 'itemtype', który definiuje słownik, z którego korzystamy, np.

Kod: Zaznacz cały
<p itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Person">Nazywam się <span itemprop="name">Łukasz</span></p>

Jednak skoro atrybuty te mają być zrozumiałe dla maszyn, a nie ludzi, po co ten słownik, który w ludzki sposób opisuje znaczenie poszczególnych właściwości? Tu jest przykład: http://www.data-vocabulary.org/Person/

Kolejne pytanie: czy powyższy kod, można skrócić w ten sposób?

Kod: Zaznacz cały
<p itemscope itemtype="http://data-vocabulary.org/Person" itemprop="name">Nazywam się Łukasz</p>

Czyli usunięcie elementu <span> i przerzucenie 'itemprop' na rodzica, który definiuje scope...
laki

Re: HTML5 Microdata

Post 16.08.2012, 12:39:39

Na mój rozum, drugi kod oznacza, że imieniem/nazwą jest cały tekst "Nazywam się Łukasz", co jest oczywiście nieprawdą, bo imieniem jest tylko Łukasz.

Co pierwszego pytania, zrozumienie danego typu mikrodanych to kwestia implementacji parsera, więc w zasadzie sam link jest ważny, żeby rozpoznać słownik, względem którego trzeba parsować. A zawartość słownika w formie czytelnej dla człowieka jest dobrą rzeczą dla programisty takiego parsera, bo dokumentacja słownika znajduje się bezpośrednio pod tym URLem.
Rafał Kukawski

+∞
+∞

Post 16.08.2012, 12:51:14

Na mój rozum, drugi kod oznacza, że imieniem/nazwą jest cały tekst "Nazywam się Łukasz", co jest oczywiście nieprawdą, bo imieniem jest tylko Łukasz.

No tak, zupełnie to pominąłem ;-) Ale gdyby tam znajdowało się samo imię, to czy mogę połączyć itemscope i itemprop na jednym tagu czy musiałbym dodawać kolejny zagnieżdżony element, np. span i dopiero na nim dodać itemprop?
Co pierwszego pytania, zrozumienie danego typu mikrodanych to kwestia implementacji parsera, więc w zasadzie sam link jest ważny, żeby rozpoznać słownik, względem którego trzeba parsować. A zawartość słownika w formie czytelnej dla człowieka jest dobrą rzeczą dla programisty takiego parsera, bo dokumentacja słownika znajduje się bezpośrednio pod tym URLem.

Aha, czyli jeżeli korzystam z oficjalnych słowników, to one są znane maszynom i są przez nie "rozumiane"? Problem pojawiłby się, gdybym stworzył swój słownik?
laki

Post 16.08.2012, 12:59:11

Jeśli twój opis osoby ograniczałby się tylko do imienia, to moim zdaniem można zrobić tak jak piszesz.

Aha, czyli jeżeli korzystam z oficjalnych słowników, to one są znane maszynom i są przez nie "rozumiane"? Problem pojawiłby się, gdybym stworzył swój słownik?

maszyna nie rozumie niczego. Musisz ją nauczyć rozumieć te mikrodane, implementując to rozumienie, opierając swoją implementację o dokumentację słownika. Więc taki Google, jeśli chce rozpoznawać mikrodane osób, musi zaimplementować wyszukiwanie elementu z itemtype="http://data-vocabulary.org/Person" i traktowanie elementów z atrybutami itemprop="name" jako kontenerów na imię i nazwisko. Jeśli ktoś stworzy sobie nowy słownik, to też trzeba zaimplementować jego rozpoznawanie. Maszyny same z siebie nie rozumieją niczego.
Rafał Kukawski

+∞
+∞

Post 16.08.2012, 13:06:05

Miałem na myśli to, że te popularne słowniki (np. schema), "wytłumaczyły" już maszynom jak go używać / rozpoznawać / rozumieć, natomiast jeżeli ja bym chciał stworzyć swój słownik, to musiałbym to w jakiś sposób zaimplementować?
laki

Post 16.08.2012, 13:31:03

Nie, żadne popularne słowniki nie wytłumaczyły nikomu niczego. Popularne słowniki istnieją sobie od jakiegoś czasu i programiści aplikacji, które mają rozpoznawać słowniki mają zaimplementowane to rozpoznawanie. Czyli wszystko trzeba implementować. Nic się samo nie zrobi. Jak stworzysz swój słownik, to musisz czekać aż znajdzie się jakiś programista, który będzie miał potrzebę użycia danych opisywanych przez twój słownik w swojej aplikacji.
Rafał Kukawski

+∞
+∞

Powrót do HTML i XHTML